Právě teď

Vážení přátelé krásných umění,

žárlivě střežím vysokou uměleckou úroveň své galerie a pečlivě vybírám díla, která vystavuji a prezentuji. Z tohoto důvodu jen zřídka představuji nové a tím méně mladé umělce. K mé velké radostí tento vyjímečný okamžik nastal právě dnes. Ondřej Svoboda je sochař, který vyniká talentem, velkou řemeslnou zručností a fenomenálním smyslem pro proporci a tvar. Jeho sochy jsou ladné, kompzičně úsporné a přitom velice přesné ve svém výrazu. Jejich tvarová dokonalost a jednoduchost je nadčasová a univerzálně srozumitená. Podívejte na nádherný Bílý baobab, který jako by k nám připutoval z dávné Afriky. Stejně tak jeho Černý kůň snad přišel odkudsi z antické báje. Právě včas v tomto adventním čase, nemyslíte?

Světově proslulý ilustrátor Jindra Čapek se teprve nyní dostává do širšího povědomí také doma v rodných Čechách. Krásně se o tom zmiňuje Zdeněk Svěrák ve společném rozhovoru pro Český rozhlas. Jsem hrdá na to, že mohu exklusivně prezentovat rozsáhlou kolekci Jindrových fantastických originálních knižních ilustrací a nejnověji také dvě sérigrafie. První je téma z obálky alba skupiny Čechomor a druhá je ilustrací k právě vydané knize Pinocchiova dobrodružství. Oba tisky jsou v mimořádně vysoké kvalitě.

Sotva jsem před pár týdny představila novou kolekci litografií Tomáše Bíma, už  prezentuji další žijící legendu české grafiky. Je to vždy skvělý, optimistický a vtipný Jiří Slíva.  Při výběru jeho grafických listů jsem myslela zejména na četné  milovníky vína z řad mých dlouholetých zákazníků.

Kdo by neměl rád mazlíčky? Každý je miluje!

Mazlíci od Michala Trpáka jsou zcela jedineční. Jeho série fantaskních zvířátek je inspirována světem mikroskopických organizmů. Ladné a libé organické kompozice jsou ozvláštněny neobvyklou duhovou povrchovou úpravou. Vysoce precizní broznové odlitky vás nadchnou svojí roztomilostí i spektakulárním výrazem. V interiéru jsou výrazní a poutají pozornost. Přijeďte se podívat, jsou v plzeňské expozici.

Přeji vám pevné zdraví v tomto sychravém podzimním čase a těším se na setkání v Plzni, Praze nebo Českém Krumlově.

Vaše,

Andrea Škaloudová (703 148 501)

4. 12. 2023